blog blog .

blog

لوازم یدکی ماشین آلات راهسازی

انواع ماشین آلات راهسازی و کاربرد آنها

ماشین آلات مختلفی در راهسازی کاربرد دارند. از جمله آنها می توان به بولدوزر، گریدر، لیفتراک، جرثقیل، لودر، غلطک، دامپتراک، بیل مکانیکی و ... اشاره کرد. هر یک از این ماشین آلات از قسمت های مختلفی تشکیل شده اند. این بخش ها در اثر فشار و سختی عملیات راهسازی به مرور زمان دچار فرسایش می شوند. به همین علت نیاز به تعویض قطعات دارند. این مسئله، اهمیت لوازم یدکی ماشین آلات راهسازی را بیشتر نمایان می کند. لوازم یدکی باید کیفیت خوبی داشته باشند تا برای مدت طولانی بتوانند در برابر فشار سنگین عملیات راهسازی دوام بیاورند. انواع مختلفی از لوازم یدکی ماشین آلات راهسازی وجود دارند که با توجه به نوع ماشین متفاوت می باشند.


- بولدوزرها : یکی از انواع ماشین آلات راهسازی هستند که به وسیله چرخ های زنجیری خود حرکت می کنند. بولدوزرها با کمک تیغه فولادی خود می توانند حجم زیادی از خاک، شن، ماسه، نخاله و ... را جابه جا نمایند. برخی از لوازم یدکی بولدوزر شامل بلبرینگ، فیلتر گیربکس، فیلتر هواکش، پمپ حرکت، پمپ هیدرولیک و ... می شوند.

بولدوزر


- گریدر : یکی از ماشین آلات پرکاربرد راهسازی است که برای پخش خاک، ایجاد شیب، برف روبی، ساخت شانه های راه و ... به کار می رود. این ماشین ها به دو دسته گریدرهای سبک و سنگین تقسیم بندی می شوند که نوع اول برای عملیات سبک و گروه دوم جهت عملیات سنگین راهسازی مورد استفاده قرار می گیرند. از جمله لوازم یدکی گریدرها می توان سیستم های حرکتی، چرخ ها، تیغه، شاسی و ... را نام برد.

گریدر


- لیفتراک : یکی از ماشین آلات پر کاربرد راهسازی است ک برای جابه جایی وسایل سنگین به کار می رود. این ماشین، دو شاخک در قسمت جلوی خود دارد که به کمک آنها، عملیات جابه جایی را انجام می دهد. از لوازم یدکی لیفتراک می توان رینگ پیستون، پمپ روغن، واشر، میل لنگ، یاتاقان، فیلتر هوا و ... را نام برد.

لیفتراک


- جرثقیل : وسیله ای است که از آن در ساختمان سازی و صنعت استفاده می کنند. انواع جرثقیل شامل جرثقیل های متحرک، ثابت، دروازه ای، سقفی، بازویی، آویز و ... می شوند. این ماشین ها برای انتقال تجهیزات و سازه های مختلف به کار می روند. از جمله لوازم یدکی جرثقیل می توان به شفت، لوازم موتور، گیربکس، روتور، پولی های چدنی و ... اشاره کرد.

جرثقیل


- لودر : یکی از ماشین آلات راهسازی و ساختمان سازی به شمار می رود و به دو صورت چرخ لاستیکی و زنجیری وجود دارد. این ماشین برای ایجاد خاکریزها، حفاری زیر زمین بناها، پر کردن خندق ها، بار کردن کامیون، حمل بتن به محل قالب ها و ... به کار می رود. لوازم یدکی لودر شامل فیلتر روغن، رادیاتور، چراغ خطر، جک باکت، چراغ راهنما، کاسه نمد، پلوس، کریر چراغ و ... می شوند.

لودر


- غلطک : ماشینی است که از آن برای تسطیح جاده ها و شهرسازی استفاده می شود. از لوازم یدکی غلطک می توان به فیلتر روغن، سیلندر کامل موتور، کابین غلطک، رینگ چرخ، چهار شاخ گاردان، چراغ جلو و ... اشاره کرد.

غلطک راهسازی


- دامپتراک : یک نوع کامیون است که برای جابه جایی و حمل و نقل مواد مختلف مانند شن، ماسه، سنگریزه و ... به کار می رود. انواع سایز بزرگ این ماشین آلات می توانند حجم زیادی از خاک را با سرعت بالایی جابه جا نمایند. دامپتراک هایی که ظرفیت بیشتری دارند، برای کار در معادن بزرگ مناسب تر هستند. بلبرینگ، دنده کریر، واشر، فیلتر گازوئیل، سوپاپ هوا، جک بالابر، گوشه، ناخن، بوش، شافت، چراغ راهنما، سوئیچ استارت و پلوس برخی از انواع لوازم یدکی دامپتراک هستند.

دامپتراک


- بیل مکانیکی : جزء ماشین آلات سنگینی هستند که در پروژه های عمرانی، راه سازی و مهندسی مورد استفاده قرار می گیرند. انواع بیل مکانیکی برای حفاری کانال ها، گودبرداری، خاک برداری، حمل اجسام و مواد و ... کاربرد دارند.

بیل مکانیکی


لوازم یدکی ماشین آلات راهسازی

ماشین آلات راهسازی از لوازم یدکی ماشین آلات راهسازی مختلفی تشکیل شده اند که در کنار هم می توانند وظیفه خاصی را انجام دهند. در صورتی که اختلالی در هر یک از این قسمت ها ایجاد شود، عملکرد کلی ماشین را تحت تاثیر قرار می دهد. در مواقعی که هر یک از قطعات دچار خرابی یا فرسایش می شوند، باید به وسیله لوازم یدکی جایگزین شوند. نکته مهم در زمان خرید لوازم یدکی، توجه به کیفیت آن است. این تصمیم نقش مهمی در کاهش خرابی ها و هزینه ها دارد.


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۳ شهریور ۱۴۰۱ساعت: ۱۱:۲۵:۴۴ توسط:admin موضوع: نظرات (0)